ČNB opět zasahuje do hypotečního trhu. Poplatky za předčasné splacení hypotéky půjdou dolů.

11.03.2020

V průběhu loňského roku došlo ze strany ČNB k několika zásahům do českého hypotečního trhu, které primárně zpřísnily podmínky pro poskytnutí úvěru. Šlo o reakci na problém se splácením úvěrů. Od roku 2018 jsou zavedeny hodnoty DTI a DSTI, které omezují výši poskytnutého úvěru i výši měsíčních splátek. V jejich důsledku na úvěr dosáhlo mnohem méně žadatelů. Nově plánované změny by ale měly být naopak proklientsky příznivé.

ČNB předložila návrh, podle kterého by nově banky měly od klientů požadovat při předčasném splácení pouze poplatky, které jsou se splacením úvěru přímo spojené, tzn. nezahrnovaly by ušlý zisk z úroků a další poplatky, které si banky účtují zcela libovolně. Novému návrhu předcházela série stížností od klientů, kteří o vysokých poplatcích nebyli informováni.

V současné době Češi dluží na hypotečních úvěrech přes 900 miliard Kč. Jsou mezi nimi i tací, kteří mají prostředky na předčasné splacení úvěru. Pokud se ale klient rozhodne pro předčasné splacení hypotéku během fixace, měl by počítat s tím, že banky si v takovém případě účtují poplatky, které dosahují tisíců až desetitisíců korun. S novou regulací by tyto sankce měly klesnout řádově na stokoruny. Snižování poplatků se bude týkat nejen standardních hypoték ale i refinancování.

Pravidla se postupně mění a podmínky jsou stále více příznivější pro klienty.  

Bc. Marek Svoboda

Hypoteční specialista

+420 777 346 813

svoboda@svobodapartneri.cz