ČNB opět zvýšila úrokové sazby. Jak to bude dál?

11.03.2020

V letošním roce došlo již popáté k navýšení úrokových sazeb. Bankovní rada odhlasovala zvýšení tzv. repo sazby o čtvrt procenta, s čímž nyní dosahuje hodnoty 1,75 % s platností od 2. listopadu 2018. Na této hodnotě se repo sazba naposledy pohybovala v roce 2009.

Největší poskytovatelé hypoték jako je Česká spořitelna a Hypoteční banka v reakci na to oznámily navýšení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Nově se tedy tyto sazby budou pohybovat kolem 3 %. Hypoteční banka navýšila sazbu o dvě desetiny procenta s platností od 5. listopadu, Česká spořitelna zavede zvýšené sazby od půlky tohoto měsíce.

Primárně se tímto krokem banka snaží zasáhnout do českého trhu nemovitostí. Zvýšením úrokové sazby se tak sníží počet žadatelů o hypotéku a tím by mělo dojít k poklesu poptávky po nemovitostech. Dopad se ale projeví hlavně na trhu se staršími byty, kde podle statistik je poskytována hypotéka až 70 % kupujících. V případě novostaveb naopak roste počet investorů, kteří stavby realizují za účelem následného pronájmu. Ti žádají o hypotéku jen výjimečně.

A jak to bude dál?

Očekává se, že by letos už k žádným změnám dojít nemělo. Další navyšování se ale nedá vyloučit v příštím roce, neboť současná prognóza ČNB pro rok 2019 počítá se zvýšením inflace na 3 %, oslabováním české koruny a růstem mezd.

Byť zvyšování úroků není dobrá zpráva, v rámci posledních patnácti let se ale aktuální úrokové sazby stále drží na poměrně přívětivé hodnotě a můžeme ještě stále říci, že jsou úvěry na bydlení levné. (viz. graf).

Zdroj grafu: FINCENTRUM HYPOINDEX. Dostupné na: https://www.hypoindex.cz/  

Bc. Marek Svoboda

Hypoteční specialista

+420 777 346 813