Jak neproměnit prohlídku ve výslech, a přesto vybrat nejlepšího nájemníka

09.08.2018

Skvělé. Byt máte vyklizený, připravený k pronájmu, kolotoč telefonátů a domlouvání termínů s potenciálními nájemci pomalu utichá a vás čekají už "jen" prohlídky. Rádi bychom vám řekli, že je to už to nejjednodušší, třešnička na dortu, završení celého procesu pronájmu vaší nemovitosti. Ale opak je často pravdou. Slušný, nekonfliktní, a hlavně platící nájemníci bohužel nepadají z nebe. Jak si zájemce o váš byt "proklepnout", abyste předešli co největšímu množství potíží?

Jedna šance udělat první dojem

Nechte to tak trochu na intuici. Jaký byl váš první kontakt? Jaký jste měli ze zájemce pocit? Byl slušný, vystupoval příjemně, proběhla domluva termínu bez problému? Způsob komunikace už vám o nájemci mnohé prozradí.

Je to tady. Den D, na který jste si naplánovali většinu osobních prohlídek, abyste šetřili svým časem. Ačkoliv může prohlídka trvat i několik desítek minut, nejdůležitější je první chvilka. Nejsme roboti, abychom dokázali zájemce oskenovat a vyhodnotit si jeho profil. Naopak, nejsilnější při osobním setkání je první dojem, subjektivní sympatie a prostý odhad toho, kdo stojí před vámi ve vašem bytě.

Ptejte se chytře

Spolehněte se i na selský rozum, z cílených, lehce pronesených otázek, které nemíří "přímo na komoru", ale pomohou vám dozvědět se klíčové indicie, se dá obrázek dobře poskládat. Stejně tak vás v uvažování nasměruje dochvilnost nájemníka, celkový vzhled a třeba i stisk ruky při seznámení.

My nejčastěji pokládáme nájemci tyhle otázky:

 • Z jakého důvodu si vybral právě tento byt?
 • Proč se mu líbí tato lokalita?
 • Odkud pochází?
 • Proč se stěhuje?
 • Kde bydlí nyní?
 • Kde pracuje a jak dlouho?
 • Jak dlouho chce v bytě bydlet a s kým?
 • Jak si byt vybaví?
 • Má nějaký nábytek?
 • Jestli má domácí zvíře?
 • Zda kouří?

Tyto a další otázky vám pomůžou udělat si alespoň drobný obrázek o vašem budoucím obchodním partnerovi. Ačkoliv se rozhovor vždycky stočí někam jinam, snažte se získat odpovědi na co nejvíce z otázek výše.

Je to obchod

Aby se nájemce necítil nepříjemně, jako u výslechu, zlehčete formulace a snažte se držet maximálně příjemný, otevřený tón komunikace. Přeci jen je výběr vzájemný - vy vybíráte svého nájemníka, ale i jeho, v případě, že je vám sympatický, chcete získat pro svou nemovitost. Nicméně ať tak či tak, jde o hledání obchodního partnera, ne známého, nebo co víc, nového kamaráda. Na to nezapomínejte a nenechte se unést.

Tedy pokud se vás zájemce v průběhu prohlídky bude ptát, zda je možné si byt pronajmout i bez zaplacení vratné kauce nebo ji zaplatit v několika splátkách, měla by se vám v hlavě rozsvítit červená kontrolka. Tudy ne! Ať je zájemce sebevíc sympatický, nikdy neustupujte ze svých požadavků. Dost možná se může stát, že pokud člověk, který hledá nové bydlení, nemá našetřeno na běžnou součást pronájmu - právě kauci - bude se během roku potýkat i s problémy při placení nájemného.

Mějte krytá záda

Ačkoliv to není jaderná fyzika, bez zkušeností a trochu cviku se hledání kvalitního nájemníka neobejde. Sami to poznáte - po několikáté prohlídce už budete trochu jistější v kramflecích a celkový dojem, který zájemce zanechá, vás bude stále jistěji směřovat ke správnému rozhodnutí.

Nicméně ani na tenhle úkol nemusíte být sami. Když vás na prohlídku doprovodí realitní makléř, který má za sebou stovky setkání s potenciálními nájemci, nebo se o celý proces kompletně postará, věřte, že se vám podstatně uleví, i když máte na lidi sebelepší odhad. Odpadne stres s organizací schůzek, telefon přestane drnčet a bude na vás čekat už jen hovor ve chvíli, kdy makléř ideálního nájemníka najde.

Pro vás, majitele nemovitosti, je navíc služba zdarma, provizi (nejčastěji ve výši jednoho měsíčního nájmu) platí vybraný nájemník. I to o něm leccos napoví, snadno se ukáže, zda má dostatek prostředků na zaplacení provize, kauce i prvního měsíčního nájmu.

Nakonec je ale stejně třeba dát na celkový pocit z jednání a přihlédnout k tomu, zda nájemce dokáže splnit to, co od pronájmu čekáte. O tom, co si ujasnit, než začnete pronajímat, jsme psali tady a pokud vás teprve čeká příprava inzerce vašeho bytu, mrkněte na tenhle článek pro pár užitečných tipů. 

Domluvte si osobní schůzku

Bc. Pavel Kapr

+420 603 402 899

kapr@svobodapartneri.cz