Na velikosti záleží... aneb jak na investiční byt.

11.03.2020

Byty jako investice jsou populární u větších i menších investorů. Lidé za volné finanční prostředky, případně za peníze z hypotéky, koupí byt, který dlouhodobě pronajímají, čímž si zajistí měsíční příjem. V dlouhodobém horizontu byt navíc získává na hodnotě, takže pokud se v budoucnu investor rozhodne, může byt prodat a vydělat. Klíčem je vybrat bytovou jednotku, která bude jako investice výhodná.

Investiční byt je v porovnání s ostatními investicemi bezpečnější. Nicméně aby byla koupě bytu pro investiční účely úspěšná, neobejdete se bez kalkulačky, protože počty hrají důležitou roli. Než koupíte byt, měli byste si vypočítat, zda se to vůbec vyplatí. Správně by se roční výnos měl pohybovat okolo 5% a návratnost investice do bytu bude mezi 20-25lety. Výpočet je tedy následující:

Důležitou věcí je ujasnit si budoucí záměry s nemovitostí. Člověk hledající co nejvyšší měsíční výnos, by měl zvolit jiný byt než investor, který nemovitost kupuje jako uchovatel hodnoty nebo kvůli očekávání růstu její ceny. Účel nákupu ovlivňuje dispozice bytu, lokalita, stáří i stav nemovitosti.

Jedno z hlavních kritérií při vybírání bytu je lokalita. Některé lokality jsou dlouhodobě oblíbené a žádané. Lze předpokládat, že v krajském městě, kde je výborná občanská vybavenost, jako například obchody, parky, hřiště, školky či školy, jak základní, tak střední, nebo dokonce i vysoké. Také dobrá dopravní dostupnost, bezpečnost a upravenost místa zvyšuje poptávku po pronájmu.

Dalším kritériem je velikost. Ano, na velikosti opravdu záleží. Jednoznačně nejvhodnější byty pro investování jsou byty o velikosti 1+kk, 1+1, 2+1 nebo 2+kk. Důvod je jednoduchý - potenciálních nájemníků je nejvíce. Tyto byty uspokojí potřeby mladých párů, samostatně žijících nájemníků, manažerů, kteří dojíždějí jen za prací nebo nájemníků v důchodovém věku, kteří se chtějí přestěhovat do menšího. Jinými slovy: menší byty jsou rychleji obsazené. Zastáváme názor, že je vhodnější více menších bytů nežli jeden větší. Hlavním důvodem je i diverzifikace nemovitostní investice. Pokud bude jeden z bytů neobsazen, náklady s ním vykryjí ostatní.

Výhody

 • Investicí je možné dosáhnout zhodnocení 5% ročně a více.
 • V porovnání s akciovými trhy jde o investici s menšími výkyvy.
 • Nemovitost je skvělý uchovatel hodnoty.
 • Vysoká poptávka po pronájmech, téměř jistý zisk.
 • Jedná se o konzervativní investici 

Nevýhody

 • Likvidita je v horizontu 3-4 měsíce.
 • Vyšší vstupní investice.
 • Nutná pravidelná údržba a oprava.
 • Měsíční kontrola přijatých plateb.
 • Roční propočet vyúčtování záloh
 • Pravidelné platby - fond oprav, daň z nemovitosti a pojištění majetku.

Větší byty mohou být také zajímavé, a to pro rodiny s dětmi nebo studenty. V tomto případě lze maximalizovat zisk pronajímáním jednotlivých pokojů. Plyne z toho vyšší časová náročnost o provoz a obsazení bytu.

Pokud přemýšlíte nad investicí do nemovitostí a nemáte dostatek informací k vašemu rozhodnutí, nabízíme Vám bezplatnou konzultaci, pomoc s výběrem vhodné nemovitosti v ideální lokalitě, nastavení měsíčního nájemného a vyhledání bezproblémového nájemníka. 

Ing. Petr Čírtek

Privátní realitní makléř

+420 723 473 357

cirtek@svobodapartneri.cz 

Bc. Pavel Kapr

Realitní makléř

+420 603 402 899

kapr@svobodapartneri.cz