Stále více Čechů míří do nájmu. Můžou za to regulativy pro poskytování hypotečních úvěrů

11.03.2020

V loňském roce ČNB opakovaně zasáhla do hypotečního trhu a následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Záměrem regulativ bylo zpřísnění podmínek pro poskytnutí hypotečního úvěru a díky tomu na úvěr dosáhlo až o 30 % méně žadatelů než na konci loňského roku. Regulativy byly sice zavedeny již vloni, hypotéky uzavřené ještě před změnami dobíhaly za původně sjednaných podmínek, proto dopad regulativ je vnímatelný až v prvních měsících tohoto roku. Nové regulativy tak ovlivnili nejen hypoteční trh, ale i na něm závislý trh realitní.

Podle statistiky je zhruba polovina koupě nemovitostí realizována na hypotéku, druhá polovina za vlastní zdroje. Pokud tedy počet poskytnutých hypoték klesl o 30 %, pro meziroční prodej nemovitostí to znamená 18% pokles. Žadatelé o úvěr, kteří nyní novým limitům bank nevyhovují, se budou muset uchylovat do nájmu. Hlavním důsledkem pro realitní trh je značný nárůst poptávky po nájemním bydlení, dalším faktorem je ekonomický růst, který zvýšil zájem o bydlení ve velkých městech.

Vysoká poptávka ale není zdaleka jediným faktorem, který žene ceny nájemného nahoru. Další příčinou je postupná privatizace bytového fondu. Tři čtvrtiny bytů v Čechách jsou v osobním vlastnictví, tudíž stát ani jednotlivá města nemají schopnost regulovat ceny nájemného.

V současnosti je průměrný podíl nájemního bydlení v Česku dosahuje 22,4 %, v porovnání se sousedním Německem (50,8 %) nebo Dánskem (46,6 %) se Češi v celoevropském měřítku umístili na 12. pozici.

Současný převis poptávky nad nabídkou zvyšuje ceny nemovitostí. Podle nových statistik se na jeden byt v Praze hlásí 40 zájemců, na zajímavější nabídky stoupá počet zájemců až k několika stům.

Východiskem nebude ani výstavba nových bytových domů v periferních oblastech. Náklady na jejich výstavbu vzrůstají spolu s cenou stavebního materiálu, proto se nedá očekávat, že nově vystavěné lokality budou nabízet cenově dostupnější bydlení.

Následující graf zobrazuje růst cen za měsíční nájem v Hradci Králové

Zdroj: realitymix.centrum.cz/statistika-nemovitosti-graf.php?mesto=86&praha=0&s=byty-pronajem-prumerna-cena-pronajmu-za-mesic

Bc. Marek Svoboda

Hypoteční specialista

+420 777 346 813

svoboda@svobodapartneri.cz