Velký zisk nebo dlouhodobá obsazenost? Rozmyslete si, co od pronájmu chcete

09.08.2018

Ještě předtím, než zveřejníte inzerát na pronájem svého bytu nebo domu, uvařte si hrnek kávy nebo čaje, sedněte si v klidu do oblíbeného křesla a dobře si promyslete, co vlastně od pronájmu své nemovitosti chcete. Čekáte co nejvyšší zisky, anebo byste rádi pronajali nemovitost dlouhodobě i za cenu menšího příjmu? Až vám začne po zveřejnění inzerátu vyzvánět telefon, bude na přemýšlení o tom, co od pronájmu čekáte, už dávno pozdě.

Zodpovězte si základní otázky

V rámci úvodních úvah určitě nevynechávejte následující otázky: preferujete nájemníka z řad svých kamarádů a známých nebo cizího? Raději byste ve svém bytě nechali bydlet rodinu s dětmi nebo zahraničního studenta? A co třeba sportovec nebo vrcholový manažer? Jde vám o dlouhodobý pronájem s menším ziskem, anebo je naopak vidina co nejvyššího výdělku z nemovitosti klíčová?

Kamarádův kamarád

Na první pohled nejideálnější varianta. Rozhodíte sítě v okruhu svých známých a pro váš byt nebo dům do pár dnů najdete nového nájemníka. Procházka růžovou realitní zahradou se ale rozplyne ve chvíli, kdy takový nájemník začne "ze známosti" přicházet s prosbami, se kterými jste nepočítali: snížení vratné kauce, odložení splátky nájmu, zajištění drobných oprav a spousty dalších, které vás budou stát nejen čas, ale hlavně peníze.

Pokud situace eskaluje do fáze, kdy už nezbývá, než si nepříjemnosti vyříkat, můžeme vám zaručit, že takové jednání bude v okruhu známých daleko méně příjemné, než s nájemníkem, ke kterému nemáte žádnou vazbu. Stejně tak ošidná je i výpověď nájemní smlouvy, která se přátelům vašich přátel nepodává zrovna snadno. Společný okruh známých s vaším nájemníkem má ale i svoje výhody. Nestává se totiž často, že by nájemník nezaplatil třeba nájem.

Nejstabilnější skupina? Mladé rodiny

Chcete-li od nájmu hlavně jistotu a dlouhodobější pronájem, vsaďte na rodiny. Jsou pravděpodobně nejstabilnější nájemní skupinou. Rodina nemá tendence se tak často stěhovat, má obvykle pravidelný příjmy a navíc to nejsou extrémně nároční nájemníci. Co ale bude hatit plány na zvyšování příjmu z vaší nemovitosti je fakt, že v případě pronájmu rodinám není tak jednoduché zvyšovat nájem, protože s ohledem na pevně daný rodinný rozpočet hrozí, že se nájemníci odstěhují do pronájmu s pro ně přijatelnými náklady.

Vyšší zisky? Zahraniční studenti a manažeři

Pokud vnímáte pronájem vaší nemovitosti zejména jako prostředek k získání vyššího zisku, upřednostněte mezi zájemci o prohlídku zahraniční studenty, anebo zájemce na manažerských pozicích (k situaci nájemníka se dostanete přes pár jednoduchých otázek - máme pro vás připravený i článek se soupisem těch nejtrefnějších).

Zahraniční studenti a manažeři ale mají často vyšší nároky na vybavení nemovitosti, očekávají postel s matrací, povlečení, skříně s úložnými prostory, vybavenou kuchyňskou linku, jídelní stůl, židli, pohovku a celkově spíše nastavení, které jim umožní přijít, "položit kufry" a bydlet. Tahle skupina nájemníků se nejčastěji stěhuje do kompletně vybaveného bytu, a proto můžete čekat ochotné zaplacení vyššího nájemného i kauce.

Že to zní přímo ideálně? Zamyslete se ještě nad tím, jestli je vaše nemovitost v lokalitě, kterou zájemci o pronájem z této skupiny hledají. Obecně to bývá centrum města, zahraniční studenti navíc preferují lokality, kde jsou ubytovaní jejich vrstevníci, se kterými tráví volný čas. Samozřejmě se ohlíží i na blízkost školy, kde studují. Manažeři oproti tomu upřednostní kompletní vybavení a "pohodlnou" lokalitu v centru dění.

Pokud byt vybavíte, abyste zvýšili šance na pronájem této cílové skupině, pamatujte na to, že se vystavujete vyššímu riziku opotřebení vašeho vybavení, což odečítá zisk z vaší investice.

Vlastníte nemovitost a radši byste se o těchto otázkách s někým poradili? Rádi se s vámi na všechno mrkneme. Pomůžeme vám dostat se do cíle, který je hlavní myšlenkou naší práce - abyste vlastnili, užívali benefity, ale neřešili kupu starostí, které se ke správě vlastněné nemovitosti vážou. 

Domluvte si osobní schůzku.

Bc. Pavel Kapr

+420 603 402 899

kapr@svobodapartneri.cz